Test Formule 4 2022

Zveřejněno 25. 8. 2022

První zkušenost usednout do F4 na autodromu v Mostě.

Max dostal nabídku otestovat ve svých čtrnácti letech Formuli 4

Protože je to vysněná cesta, kterou chce pokračovat po aktuálních závodech motokár, které jede ve třídě OK junior v Německém mistrovství DKM, Českém mistrovství Czech
Kart Open a Evropském WSK.

Nedalo se odolat…

Pod vedením Maxova učitele Jiřího Jupy dopadl první test
na výbornou!

Max odjel 2×30 minut a z prvního testu měl sám i jeho učitel dobrý pocit!

Plán do budoucna je testovat a najezdit co nejvíce testů, aby se Max pomalu zdokonaloval a byl připraven se následně zúčastnit závodů Formule 4.

Závody se jedou jak
v českém mistrovství
tak i v Evropě.

Příští sezónu při testech Formule 4 Max pojede další třídu motokár, která navazuje na tu současnou a to je třída OK v Německém DKM, Evropském a světovém WSK.

FIA Formula 4, nazývaná také FIA F4, je kategorie závodních vozů s otevřenými koly určená
pro juniorské jezdce.

Tato kategorie byla vytvořena Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) – mezinárodním schvalovacím a správním orgánem pro motoristický sport – jako základní kategorie pro mladé jezdce, překlenující propast mezi motokáry a Formulí 3 .

Aby byl podvozek způsobilý pro FIA Formuli 4, musí splňovat požadavky homologace FIA respektující technické a obchodní předpisy. Čtyři výrobci podvozků byli schváleni FIA: Tatuus, Mygale, Dome a Ligier.

Aby se motor mohl stát způsobilým motorem FIA Formule 4, musí splňovat požadavky homologace. Podle požadavků na homologaci musí motor FIA Formule 4 vydržet minimálně 10 000 km a mít maximální pořizovací cenu 9 500 EUR.

Podle technických předpisů FIA Formule 4 jsou povoleny pouze čtyřválcové motory. Povoleny jsou jak motory s normálním sáním, tak motory přeplňované turbodmychadlem. Výkon byl omezen na 160 koní. Zdvihový objem motoru je neomezený. 

V současné době je pro použití ve FIA Formuli 4 homologováno šest motorů.

Šampionáty se konají podle předpisů Formule 4 a jsou schváleny FIA jako národní série Formule 4.

Jezdci účastnící se těchto sérií mohou získat body FIA Super Licence , které jsou nutné pro jízdu ve Formuli 1 . Aby série měla nárok na body za super licenci, musí se sezóna konat alespoň na 5 závodech na minimálně 3 okruzích, podle
FIA dodatku L.